تبلیغات
خبری و تحلیلی - غرب در میان افغانها بی‌اعتبار شده است
دوشنبه 29 اسفند 1390  07:51 ب.ظ
توسط: مینا ب

روزنامه آلمانی:
غرب در میان افغانها بی‌اعتبار شده است

خبرگزاری فارس: یک روزنامه آلمانی در گزارشی با اشاره به کشتار غیرنظامیان در افغانستان و پیامدهای آن نوشت که تلاش‌های غرب در راستای آرام کردن مردم افغانستان بیهوده است چرا که غرب در میان‌ها افغانها ‌اعتبار خود را از دست داده است.

خبرگزاری فارس: غرب در میان افغانها بی‌اعتبار شده است

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آلمانی "تاگس تسایتونگ"، در زندگی روزمره افغانها حس نفرت از نیروهای بیگانه افزایش یافته است و مردم این کشور دیگر به غربیها اعتماد ندارند. در این راستا مواردی از جمله توهین به مقدسات اسلامی و کشتار جمعی غیر نظامیان افغانی توسط سربازان آمریکایی به این مسئله دامن زده‌اند و در نهایت ضمن اینکه نگرانی غربی‌ها از تشدید ناآرامیها در این کشور را به شدت افزایش داده، به از دست رفتن اعتبار غرب در بین مردم افغانستان منجر شده است.

در این گزارش آمده است که از زمان کشته شدن شمار زیادی از غیر نظامیان افغان توسط یک سرباز آمریکایی نفرت افغانها از نیروهای خارجی ملموس‌تر شده است. به طوری که هر افغان در برخورد با یک نیروی خارجی اولین سوالی که از او می‌پرسد این است که آیا تو یک آمریکایی هستی؟

این روزنامه آلمانی در ادامه با اشاره به اینکه فعلا پس از قتل عام غیر نظامیان توسط یک سرباز آمریکایی بر افغانستان آرامش نسبی حاکم است اما در عین حال این آرامش را فریبنده عنوان کرده و نوشت: شورای علمای اسلامی که به دولت کابل در زمینه مسایل مذهبی مشاوره می‌دهند، هشدار داده‌اند که هیچ کس نمی‌تواند زمانی که ملت افغانستان می‌خواهد انتقام بگیرد، آنها را از این کار بازدارد و مسئولیت این اقدام وحشیانه تنها بر عهده غربی‌ها است.

بر اساس این گزارش،موضعی مشابه این در بین سیاستمداران افغان نیز به چشم می‌خورد.روز سه شنبه گذشته نمایندگان سنای افغانستان پارلمان را ترک کرده و چندین ساعت روبروی ساختمان مجلس اعتراض خود علیه اقدام وحشیانه آمریکاییها را اعلام کردند. رئیس مجلس سنای افغانستان هم در سخنانی گفت: آمریکاییها جنایاتی بدتر از شوروی سابق در حق افغانها مرتکب شده‌اند. اگر افغانها یک جنبش آزادی بخش را آغاز کنند ما هم از آنها حمایت خواهیم کرد. قاتلان آمریکایی باید در دادگاه افغانستان محاکمه شده و اعدام شوند.

تاگس‌تسایتونگ در ادامه نوشت که دولتهای غربی تلاش می‌کنند تا با اقداماتی شرایط افغانستان را آرام کنند. از جمله اینکه به مردم افغانستان تسلیت می‌گویند و از آنها معذرت خواهی می‌کنند و پیاپی تاکید دارند که عاملین این جنایت را به سزای عملشان می‌رسانند. اما آنچه مسلم است این است که افغانها دیگر به غربیها اعتماد ندارند.

انتهای‌پیام/ط.ص


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها